Bariéry, motivátory a spúšťače zamestnancov vo vzťahu k celoživotnému vzdelávaniu v Slovenskej republike

Cieľom analytického materiálu bolo zhrnúť inštitucionálne rámce celoživotného vzdelávania na Slovensku, preskúmať dôvody, prečo sa dospelí pracovníci vyhýbajú nadobúdaniu nových zručností a zmene zamestnania, aj napriek tomu, že celospoločenské štúdie a prognózy naznačujú vysokú pravdepodobnosť zmeny pracovných podmienok a požiadaviek na zručnosti pred ich odchodom do dôchodku.

Hlavným cieľom dotazníkového zisťovania bolo ozrejmiť prístup k celoživotnému vzdelávaniu zameraný na človeka - pochopiť prekážky účasti dospelých na vzdelávaní a zosumarizovať podnety pracovníkov v súvislosti s touto témou. Na základe zistení boli navrhnuté opatrenia pre systémové chápanie rámcov vzdelávania dospelých s cieľom maximalizovať vplyv intervencie a podpory CŽV.

Dotazníkové zisťovanie poskytuje odpovede na tri základné oblasti: 

  1. Identifikácia bariér účasti dospelých na ďalšom vzdelávaní.

  2. Identifikácia prekážok pracovníkov pri zmene zamestnania s ohľadom na ich vnímanie tohto procesu ako stresujúcej udalosti.

  3. Mapovanie faktorov a motivátorov pracovníkov k účasti na ďalšom vzdelávaní. 

Výsledky dotazníkového zisťovania majú slúžiť ako odrazový mostík pre budúce reformy vo vzťahu k celoživotnému vzdelávaniu, na návrh budúcich opatrení a napr. aj ako podklad pre kolektívne vyjednávanie vyššieho stupňa na zaistenie lepších podmienok CŽV na sektorovej úrovni. 

Obsahové zameranie dotazníkového zisťovania vychádza z východísk projektu „Challenges from the pandemics: adult learning in Romania and Slovakia (AdultLearningROSK)“.

Experimentálne kurikulum

Inštitucionálne rámce celoživotného vzdelávania v Slovenskej republike

Na tvorbu udržateľnej, zdravšej a inkluzívnej budúcnosti je nevyhnutné transformovať celý systém vzdelávania a podporiť CŽV (učenie sa). V tomto kontexte treba jednoznačne podporovať kultúru vzdelávania dospelých a povedomie o kontinuálnom sebarozvoji a jeho význame. Na realizáciu rozvoja CŽV je však potrebné poznať aktuálnu situáciu.

Z tohto dôvodu bola spracovaná Analýza súčasného stavu – východisková situácia v rámci inštitucionálnych rámcov celoživotného vzdelávania a súvisiacich politík na Slovensku. 

Predkladaná analýza identifikuje činitele brzdiace rozvoj efektívneho systému CŽV v SR, súvisiace s:

  • vplyvom inovácií a technologických zmien na systém CŽV za účelom prispôsobovania sa ľudských zdrojov trendom Priemyslu 4.0 a Priemyslu 5.0,

  • zosúlaďovaním systému CŽV s potrebami trhu práce,

  • finančnými a systémovými bariérami. 

Projekt AdultLearningROSK je spolufinancovaný Európskou úniou. Výhradnú zodpovednosť za obsah zverejnený na tejto webovej stránke nesie autor. Európska komisia ani žiadny iný orgán Európskej únie nenesie zodpovednosť za akékoľvek použitie informácií, ktoré obsahuje.

Vylúčenie zodpovednosti: Táto webová stránka vám bola z časti prinesená prostredníctvom mágie technológie umelej inteligenciej. Žiadni autori neboli v tomto procese poškodení, ale boli skôr oprávnení usilovať o excelentnosť a zlepšovanie svojho remesla. Teda, ak nájdete tlačovú chybu, bizarnú vetu alebo moment hlasného smiechu, neobviňujte ľudí, ale algoritmy! Iba vážne, veríme, že umelá inteligencia je príležitosťou na zlepšenie a zefektívnenie vecí, nie hrozbou odobratia pracovných miest. Takže sa usaďte, relaxujte a užite si jazdu!